Co to jest i na czym polega crossfit?

Crossfit to doskonała alternatywa dla tradycyjnych form treningów. Aktualnie jest jedną z najchętniej uprawianych aktywności, a grono jej entuzjastów rośnie z roku na rok. Trudno bowiem o inną dyscyplinę sportu, która tak jak crossfit, angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała. Począwszy od pleców, poprzez brzuch, ręce, nogi, na pośladkach kończąc. Dlatego każdy plan treningowy oparty jest na 10 cechach motorycznych, które powinny cechować sprawnego człowieka: 

  • Wytrzymałość sercowo-naczyniowa i oddechowa – zdolność organizmu do gromadzenia i dostarczania tlenu do komórek. Wytrzymałość siłowa – zdolność organizmu do przetwarzania, dostarczania, magazynowania i korzystania z energii. 
  • Siła – zdolność mięśni do korzystania z mocy. 
  • Elastyczność – zdolność do wykonania maksymalnego zakresu ruchu w obrębie stawu. 
  • Moc – zdolność mięśni do korzystania z maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie. 
  • Prędkość – zdolność do skracania czasu wykonywania określonego ruchu. 
  • Koordynacja – zdolność do łączenia kilku różnych wzorców ruchowych w jeden. Zwinność – zdolność do skracania czasu przejścia z jednego wzorca ruchowego do innego. 
  • Precyzja – zdolność do kontrolowania ruchu w określonym kierunku i na określonej intensywności. 
  • Równowaga – zdolność do określania, kontrolowania środka ciężkości ciała

Po jakim czasie zauważę efekty treningu? 

To, jak szybko pojawią się efekty ćwiczeń crossfitu, zależy od kilku czynników i jest sprawą bardzo indywidualną. Po pierwsze, częstotliwość samych treningów i regularność ich wykonywania. Po drugie, odpowiednio dobrana dieta. I po trzecie, dobry sen i regeneracja po treningu, która w crossficie, tak jak w przypadku innych aktywności, odgrywa kluczową rolę. Jeżeli zadbamy o każdy z tych elementów, tym efekty przyjadą szybciej. 

Jakie ćwiczenia wchodzą w skład crossfitu? 

Crossfit jest połączeniem różnych sportów. Każda jednostka treningowa budowana jest w oparciu o trzy grupy ćwiczeń: podnoszenie ciężarów (praca ze sztangą, z kettlami, hantlami, piłką lekarską, a także z obciążeniem zewnętrznym), ćwiczenia z pogranicza gimnastyki z wykorzystaniem całego ciężaru ciała oraz trening kardio, zwany też treningiem wytrzymałościowym. 

Na czym warto się skupić na początku?

Najważniejszy jest tzw. rdzeń, czyli w uproszczeniu mięśnie pasa biodrowego. Istotnym aspektem ruchów funkcjonalnych według crossfitu jest to, że pozwalają szybko przenosić duże obciążenia na dalekie odległości. Cała siła wychodzi z rdzenia i jest bardzo szybko przenoszona do kończyn. Bokser wyprowadzając cios prosty, robi to poprzez mocny skręt całej górnej części ciała. Cała moc „wychodzi” z biodra i jest przekazywana do ramienia. Żaden szanujący się pięściarz nie wyprowadzi ciosu prostego samym wyprostem ręki w stawie łokciowym – taki cios na nikim nie zrobi wrażenia.

Czym się różni crossfit od fitnessu?

To, o co tak naprawdę chodzi w crossficie, kryje się za trzema pojęciami: intensywność, ciągła zmiana (każdy trening jest inny i składa się z innego zestawu ćwiczeń) oraz ruchy funkcjonalne. I to właśnie te najbardziej naturalne dla człowieka ruchy, które wykonujemy na co dzień, w każdej minucie, w każdej godzinie, niezliczoną ilość razy, są sednem crossfitu. Chodzenie, siadanie i wstawanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi, dźwiganie toreb czy wchodzenie po schodach – to wszystko są ruchy funkcjonalne.  Co istotne, wykonując je, wykorzystujemy wrodzone wzorce motoryczne. Każdy z nas wie przecież, jak wykonać przysiad. Pytanie tylko czy potrafimy wykonać go poprawnie. Ludzie biegali, skakali, pchali, kopali, wspinali się, podnosili już miliony lat przed pojawieniem się pierwszych siłowni. Prawidłową technikę ruchu mieli zapisaną w DNA.

Tryb życia człowieka XXI wieku jest oczywiście zgoła odmienny od codziennej bieganiny jaskiniowca za posiłkiem. Praca siedząca i umysłowa rozwinęły nasze mózgi, ale jednocześnie upośledziły naturalną umiejętność wykorzystywania ruchów funkcjonalnych. Kiedy długopis upadnie na ziemię, większość z nas podniesie go, krzywiąc plecy. W ten sposób popełniamy jeden z groźniejszych błędów i narażamy się na kontuzję, a w najlepszym razie problemy z plecami w przyszłości. Nie pracując nad automatyzacją poprawnych ruchów, szybko o nich zapominamy, a stąd już tylko krok do zniedołężnienia, chorób układu ruchu i układu krążenia oraz oczywiście nadwagi.  

Jakie buty na crossfit? 

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem czy aspirujesz do bycia zawodowcem, dobrze dopasowane obuwie to podstawa. Co więcej, to klucz do sukcesu. Jakie zatem powinny być idealne buty na crossfit? Tak jak w przypadku obuwia na tenis lub do biegania, mają przede wszystkim zapewniać komfort i chronić przed urazami. Staraj się wybierać buty do treningu funkcjonalnego. Takie, w których będziesz mógł skakać, biegać, ale też podnosić ciężary. 

Jak często należy trenować crossfit? 

Crossfit można trenować nawet 4–5 razy w tygodniu. Z czasem warto zwiększyć liczbę treningów do sześciu z jednodniową przerwą na regenerację, czyli 3 dni trenujesz, dzień odpoczywasz, 3 dni trenujesz, dzień odpoczywasz.  

Crossfit pomaga schudnąć?

Ze względu na dużą intensywność, crossfit jest bardzo pomocny w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas treningu można stracić nawet do 1000 kcal. 

Na ile godzin przed treningiem zjeść posiłek?

Ostatni posiłek należy zjeść 2–3 godziny przed rozpoczęciem treningu, aby uniknąć problemów żołądkowych, a podczas ćwiczeń czuć się lekko, ale wciąż mieć energię. 

Czy crossfit jest dla każdego?

W CrossFit Mokotów trenerzy indywidualnie podchodzą do każdego klubowicza. Zakres trudności treningu jest skalowany (to znaczy dostosowywany do możliwości) tak, żeby poradzili sobie z nim wszyscy, niezależnie od poziomu umiejętności. 

Czy pierwszy trening jest darmowy?  

Jeśli chcesz się przekonać, czy crossfit to sport dla ciebie, zapraszamy na pierwsze darmowe zajęcia w CrossFit Mokotów.  

BEGINNERS

Jeśli chcesz zacząć trenować CrossFit. I nie czujesz się na siłach by uczestniczyć w standardowym WODzie, zapraszamy na zajęcia Beginners. Pracujemy w mniejszej grupie i programujemy treningi tak, byś bezpiecznie nauczył się wykonywać ruchy i ćwiczenia CrossFit. Kiedy już zbudujesz trochę siły i wydolności, a dodatkowo udoskonalisz technikę możesz śmiało ruszyć na normalnego WODa!

WOD

CrossFit w najczystszej formie! W naszym Mokotowskim programowaniu (MokoTough Plan) skupiamy się na holistycznym rozwoju Twojego organizmu. Pozostając w zgodzie z pierwotnymi założeniami CrossFit sprawimy, że Twoja przekrojowość stanie się największym atutem. Chcemy żebyś był ponad przeciętnie sprawny. Bycie FIT nam nie wystarczy.

TEAM WOD

Czy crossfit to sport zespołowy? Oczywiście! Kultowy już sobotni team wod pozwoli Wam rozpracować trening w parach lub trójkach. Będziecie mogli pozbijać sobie piątki między seriami lub spróbować wykonywać ćwiczenia synchronicznie. Zatem posmakujecie zespołowego oblicza crossfitu.

Osiągnij z nami swoje sportowe cele

Mamy elastyczne karnety dopasowane do różnego poziomu sportowego i Twoich celów sportowych

DOŁĄCZ DO NAS